Welcome

Hlavní stránka

Den po dni  (jedn. verze)

Lístky, vstupenky, letenky

 

Drobnosti

 

 

Hlášky

Rady pro přežití

 

Letenky: nejlépe od GTS, nás stála 20 000,-- což celkem ušlo ale měli jsme slevu na ISIC a teď zřejmně budou i dražší kvůli "bezpečnostním opatřením". Ukázka.

Očkování: je sice pouze doporučené ale myslím, že neuškodí. Základní jsou žloutenka typ A, tyfus, menigokok. A pak na malárii se koupí tablety jež se berou týden před, v průběhu a 4 týdny po.

Peníze: mexické peso. Kurz v době pobytu kolem 9,5 peso za dolar. Což bylo něco kolem 4,50 Kč za peso. Můžete se sebou vzít dolary nebo cestovní šeky. Výměna je nejlepší na letišti - nejvýhodnější kurz. My jsem měli půjčenou kartu místní banky, což byla největší výhoda - netahá se s sebou velký obnos. Nám stačilo zhruba 800 dolarů na měsíc, ale přece jenom jsme dost ušetřili spaním u Yauriho v M.C. a pak jsme jeli v pěti autem, které jsme nemuseli platit, jenom benzín, poplatky a ještě něco jsme dávali před odjezdem za zkontrolování auta a to vše se vlastně dělilo pěti.

Jídlo: dá se jíst prakticky cokoliv - jenom se ze začátku nesmí moc používat salsa či jalapeňo, pak je to trochu ostré. 

Voda: !!POUZE!! kupovaná, stojí podle balení. Nejlevnější je ve 20 litrových lahvích, ale ty se špatně přenáší. Nejdražší je v památkových zónách, když je největší žízeň, tak kolem 10 - 12 peso za litr.

Pivo: mexické - celkem dobré, většinou servírované s citrónem, což se za chvíli omrzí. Ve třetinkách nebo v litrových lahvích. Točené snad ani neznají.

Hromadná doprava:     - autobusy v Mexiko City: za 2, 2,50, 3 pesa se dostanete prakticky kamkoliv, když víte kam. Trasy nejsou jako u nás, ale na každém autobusu je napsané kam jede. Zastávky jsou zbytečné, když chcete nastoupit mávnete na řidiče, když vystoupit, tak se zmáčkne tlačítko. Řidič zastavit nemusí, ale zastaví prakticky vždycky - je to jeho zájem, vy máte peníze.

                                        - metro: za 1,50 peso všechny linky. Dohromady 9 linek, ale dobře značené, zastávky mají obrázky podle názvu, takže po pár svezení  je to už celkem zapamatovatelné.

                                        - dálkové autobusy - záleží na třídě a vzdálenosti. My jsme jeli pouze jednou a to do Acapulca (220 pesos), takže nemohu srovnávat.

Taxi: neplatí se od kilometru, ale od minuty, to znamená že by bylo i levné, ale když uvíznete v zácpě, je to ztracené. Jezdí většinou brouci, ti jsou bez sedačky spolujezdce - na to pozor. Čtyřdveřová auta jezdí také, ale zřídka. Je dobré chytnout si taxík s registrovaným číslem - pozor na černé taxikáře.

Vstupné na památky nebo muzeí: v neděli zdarma, ostatní dny se cena pohybuje od 12 pesos za jeskyně, přes 20 -30 pesos za vyhlídky a některé pyramidy až po 85 pesos za Uxmal, či Chitzen-Itzu.

Silnice, benzín: dálnice jsou placené, benzín byl levnější než u nás ale záleží na dani. A hlavně pozor na topezy. Podrobněji zde

 
Welcome

Hlavní stránka

Den po dni (jedn. verze)

Lístky, vstupenky a letenky

 

Drobnosti

 

 

Hlášky

Rady pro přežití